Studentfirande på gymnasiet

Elever, lärare och skolledning jobbar ihop för att vi även i år ska kunna ha en stämningsfull högtid för att hylla och uppmärksamma våra fantastiska studenter.

Under rådande läge har Kunskapsförbundet beslutat att årets examensfirande för nationella program kommer att delas upp på tre dagar.
💙 Folkhälsomyndigheten rekommendationer ger oss möjlighet att ha 100 stående utomhusgäster på examensdagarna, och vi låter eleverna bjuda in max 4 anhöriga var.

Tider för utspring – Birger Sjöberggymnasiet

Tisdag 8 juni
10:00 – Fordons- och transportprogrammet (FT18A), Fordons- och transportprogrammet (FT18B)
12:30 – Vård- och omsorgsprogrammet (VO18)
15:00 – Barn- och fritidsprogrammet (BF18A), Barn- och fritidsprogrammet (BF18B)

Onsdag 9 juni
12:30 – Naturvetenskapsprogrammet (NA18)
15:00 – El och energiprogrammet (EE18)

Torsdag 10 juni
10:00 – Ekonomiprogrammet (EK18),
12:30 – Samhällsvetenskapsprogrammet (SA18)
15:00 – Estetiska programmet – musik (ES18MUS), Estetiska programmet – spetsutbildning MUV (ES18MUV) Teknikprogrammet (TE18),

Tider för ceremonier – Magnus Åbergsgymnasiet

Tisdag 8 juni
08.30 – Samhällsvetenskapsprogrammet (SA18a) – Yttre matsalen
08.30 – Estetiska programmet (ES18) – Yttre matsalen
10.30 – Handels- och administrationsprogrammet (HA18) – MåGott
12.30 – Samhällsvetenskapsprogrammet (SA18B) – Yttre matsalen

Onsdag 9 juni
08.30 – Bygg- och anläggningsprogrammet (BA18A) – Yttre matsalen
10.30 – Bygg- och anläggningsprogrammet (BA18C) – MåGott
12.30 – Bygg- och anläggningsprogrammet (BA18B) – Yttre matsalen

Torsdag 10 juni
10.30 – Hotell- och turismprogrammet (HT18) – Yttre matsalen
10.30 – Restaurang- och livsmedelsprogrammet (RL18) – Yttre matsalen
12.30 – Ekonomiprogrammet (EK18) – Yttre matsalen

Gymnasiesärskolan kommer att fira examen på fredag den 11 juni som planerat.

 

Tider för ceremonier – Nils Ericsonsgymnasiet

Tisdag 8 juni
08:30-10:00 – Naturvetenskapsprogrammet (NA 18A)
10:30-12:00 – Naturvetenskapsprogrammet (NA18B)
12:30-14:00 – Naturvetenskapsprogrammet (NA 18C)
14:30-16:00 – VVS- och fastighetsprogrammet (VF18)

Onsdag 9 juni
08:30-10:00 –  Teknikprogrammet (TE 18A)
10:30-12:00 –  Teknikprogrammet (TE18B)
12:30-14:00 – Teknikprogrammet (TE 18C)
14:30-16:00 – Vård- och omsorgsprogrammet (VO 18)

Torsdag 10 juni
08:30-10:00 —-
10:30-12:00 – Industritekniska programmet (IN 18)
12:30-14:00 – Gymnasial lärlingsutbildning (GL 18)
14:30-16:00 —-


Om studentfirande från Folkhälsomyndigheten 27 april 2021:
https://www.folkhalsomyndigheten.se/nyheter-och-press/nyhetsarkiv/2021/april/smaskaligt-studentfirande/


Förbundsledningen Kunskapsförbundet camilla.kauffeldt@kunskapsforbundet.se

Skolledningen på Birger Sjöberggymnasiet infobsg@kunskapsforbundet.se
Skolledningen på Magnus Åbergsgymnasiet  infomag@kunskapsforbundet.se
Skolledningen på Nils Ericsonsgymnasiet  infone@kunskapsforbundet.se